İLGİLİ SANAT İÇERİĞİ

Film: Saklı Hayatlar (2011)

Yönetmen: Ahmet Haluk Ünal

Oyuncular: Ahmet Mümtaz Taylan, Yusuf Akgün, Ceren Hindistan, Zerrin Sümer, Laçin Ceylan

1980’de Çorum katliamı sonucu İstanbul’a göç eden Alevi bir ailenin hikayesinden yola çıkan film, yaşanan kimlik çatışmalarının yol açtığı bir trajediyi konu alıyor. Filmin fragmanı için tıklayınız.

 

 

Roman :Barikattaki Çocuk (2011)

Yazar: Ayhan Bozkurt

Ayhan Bozkurt, ilk romanı Barikattaki Çocuk ile, bir çocuğun bakış açısından 12 Eylül öncesinde Çorum'da yaşananları anlatıyor. Çatışmalar ve barikatlarla bölünmüş Çorum'da Alevilerin çoğunlukta olduğu bir mahallede geçen çocukluğunun hikayesiyle aktarıyor insanları, sokaklaro, silahları, panzerleri...


Roman: Yalancı Tanıklar Kahvesi (2009)

Yazar: Vedat Türkali

"Doğru söylemiyordu. Sözünü etmişti ya, ev mev aramamıştı. İçinden gelmiyordu aramak. Daracık çatı katında onu bırakmayan bir şey vardı sanki! Reyhan'la bölüştüğü mutlulukların o dağınık odaya sinmiş anıları mıydı? Olabilirdi, niye olmasındı!.. Devrimcilik savıyla diretmişti Reyhan'a! Devrimcilik adına ne yapıyordu peki? Hiç! Gizli örgüt bağı yoktu. Olmasını istememişlerdi… Kanlı olaylar, aylar boyu, beklentilerin de ötesinde, çeşitli illerde öylesine sıralanmaya başlamıştı ki, bu sağlıksız ortamda tek başına, neyi, nasıl düşünüp nasıl davranacağını bilmek başlı başına sorundu. Yapanı bilinmeyen tek kişilik cinayetlerle topluca saldırılar iyice sarıyordu ülkeyi."Belgesel: Ekinler Kan İçindeydi (2010)

Yönetmen: Cem Erseven

Çorum Katliamının 30. yılı anısına hazırlanan ve yönetmenliğini Cem Erseven’in gerçekleştirdiği belgeseli şu bağlantıyı tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Sergi: 12 Eylül Utanç Müzesi (2013)

Devrimci 78’liler Federasyonu tarafından gerçekleştirilen “12 Eylül Utanç Müzesi”nde Çorum Katliamı ile ilgili belgelere de yer verildi.

 

Roman: Devir (2015)

Yazar: Ece Temelkuran

"Ben artık susmak istemiyorum. Çünkü insan belki hiç konuşamaz bir kere susarsa. Kuğu gibi dili dışarıda kalır, ses çıkmaz. Ben artık hep konuşacağım."