BAĞLANTILI OLAYLAR

Zümrüt Apartmanı, durup dururken çöken binaların ne ilkiydi ne de sonuncusu oldu. 

 

6 Şubat 2019: İstanbul, Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’ta 14 daireli 8 katlı bir bina çöktü. 10 Şubat 2019 itibarıyla, binada 21 kişinin öldüğü açıklandı.

Kaynak: Gazete Fersude

Kaynak: Gazete Fersude

3 Ocak 1983: Diyarbakır'da Hicret Apartmanı yıkıldı. 84 kişi hayatını kaybetti.

23 Şubat 2006: Bursa'da, İntam 95 ve İntam 97 adlı 8 katlı binalar çöktü. Olayda can kaybı yaşanmadı çünkü binalar bir hafta önce heyelan nedeniyle istinat duvarlarının yıkılması sonucu tahliye edilmişlerdi.

12 Aralık 2006: Diyarbakır'da Kurdoğlu Askeri Lojmanlarında bir bina kısmen çöktü, 8 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

4 Şubat 2007: Diyarbakır’da 8 katlı Alkan-1 Apartmanı çöktü. Apartman önceden boşaltılmıştı ancak o gün binada olan 5 kişi enkazın altında yaşamını yitirdi. 

27 Şubat 2007: İstanbul Zeytinburnu’nda kaçak olarak inşa edilen ve 1987’de çıkan imar affıyla iskan izni alınan Huzur Apartmanı çöktü ve 3 kişi öldü.

2 Ağustos 2008: Konya’da bir kız yurdu yıkıldı. 17 öğrenci hayatını kaybetti.

20 Nisan 2011: Diyarbakır Bağlar’da 7 katlı Tekin Apartmanı çöktü. Bina bir gün önce çökme tehlikesine karşı boşaltılmıştı.

3 Şubat 2014: Ankara Altındağ’daki bir binanın yıkımı sırasında, yanındaki evin üzerine çökmesi sonucu Öcal Çetinkaya, evinde ezilerek öldü.

 

DÖNEMİN BELEDİYE BAŞKANI ADEM ESEN ÜZERİNE NOTLAR

 

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan "sorumlular hesap verecek" demişti ancak İçişleri Bakanlığı'nın Belediye Başkanı Adem Esen hakkında soruşturma açılmasına izin vermemesi nedeniyle mahkemeye, belediye başkanı Adem Esen değil, belediye çalışanları ve müteahhit çıktı.

Dava sonucunda, yeterince denetlenmeden ruhsat düzenlenmesi ve tadilatlar projelere yansıtılmadığı halde ruhsatın ileriki bir tarihte belediye tarafından yenilenmesi üzerine, belediyenin hizmet kusuru işlediği belirtildi. Sonuç olarak Selçuklu Belediyesi’nin ise ailelere tazminat ödemesine karar verildi. Belediye tazminatları ödemeyince banka hesaplarına ve mal varlığına el konuldu.

Kamu Yönetimi ve İlahiyet Fakültesi mezunu Adem Esen, 1999-2010 yılları boyunca Selçuklu ilçesinin belediye başkanlığını yaptıktan sonra, Sabahattin Zaim Üniversitesi rektörü oldu.

19 Aralık 2012’de, Göktürk 2 uydusunun fırlatılma töreni sırasında ODTÜ kampüsünde yaşanan protestolar sonrası, bir bildiri yayınlayarak üniversite yönetimini suçlayan ve kınayan rektörlerin arasında, Adem Esen de yer alıyordu.  

Selçuklu Belediyesi’nin adı, İmar Müdürlüğü’nde sözleşmeli olarak çalışan bir jeoloji mühendisi ve binaların inşasından önce gereken zemin etütlerini hazırlayan firma sahibinin, 2004 yılından itibaren verdikleri usulsüz raporlar nedeniyle, ilçede binlerce konutun eksik malzemeyle inşa edilmesi iddialarıyla da gündeme geldi.

Ayrıca, Selçuklu Belediyesi hakkında hazırlanan 2005 yılı Denetim Komisyonu Raporu’ndan yerel medyaya yansıyan usulsüzlük iddiaları üzerine açılan davaya, bu dönemde belediye başkanlığı yapan Adem Esen ve iki yardımcısıyla birlikte, toplam 18 belediye yetkilisinin adı karıştı.