ZÜMRÜT APARTMANI FACİASI

Genel inceleme:

Zümrüt Apartmanı faciası, 2004 Şubat ayı manşet ve yayımlarında geniş yer alıyor. Anaakım medya ile birlikte tüm medyanın, facianın yaşandığı ilk günden itibaren, gerek özel gerekse genel olarak kesintisiz içerik ürettiği görülüyor. AKP'nin henüz iktidar olduğu bu dönemde, haber kaynakları o dönem Fazilet Partisi'nden belediye başkanı olan Adem Esen'in ruhsat vermesiyle ilgili haberlere yer veriyor. Sonraki dönemde Esen'in AKP'den belediye başkanı olması ise medyanın olaya bakış açısını değiştirmiyor. Gazete yazarlarının genel bakışı ise rant için hayatların karartıldığı yönünde.

Milliyet  

Özellikle Milliyet gazetesi, faciaya halâ arşivlerinde geniş yer veriyor. Olayın başladığı tarihten geçen yıla kadar olan süre zarfında, tüm dava aşamalarını, gelişmeleri, anmaları özel ve genel içerikle beraber veriyor.

Zaman

Zaman gazetesi ise yine Milliyet gibi olayın başladığı itibaren apartmanın çöküşüne  ve sonrasına fazlaca yer veriyor. Apartman görevlisinin ihmâl yerine binadaki çatlaklara rağmen oturulduğunu belirten ve yıkımı 'Allah'ın takdiri' ile ilişkilendirdiği röportajına geniş yer veriyor. 7 Ocak 2008 tarihli, belediyenin ödediği tazminatın 2 milyon TL'yi aşmasıyla ilgili haberinde, Selçuklu Belediyesi'nin, "Basında ve medyada, tazminat haberleriyle 'tüm kabahat belediyede' gibi yanlış bir durum ortaya çıkmış oluyor. Bugüne kadar sonuçlanan davalarda sadece tazminatların anaparasını ödedik. Faiz ödemesi yapmadık" sözlerine geniş bir çerçevede yer veriyor. 16 Eylül 2007 tarihli haberde ise kazandıkları tazminatı Selçuklu Belediyesi'nden alamayan dört mağdur ailenin, mahkeme kararıyla alacaklarını belediyenin Ziraat Bankası'ndaki hesaplarına haciz koydurarak tahsil etmesini, "evlerini kaybeden mağdurları sevindiren bir gelişme yaşandı" şeklinde veriyor. Zaman gazetesinin, faciayla ilgili baştan sona, bütün haberlerine internet arşivinden ulaşmak mümkün.