MEDYA OKUMASI

Ana akım medya 2006 Mart Olaylarında suskun kaldı. Konuyla ilgili raporlama yapan birkaç sivil toplum örgütünün raporları haricinde olaylara dair kapsamlı bilgiye ulaşmak oldukça zor. Yapılan haberlerde ise olaylar “terörizm”, şehre verilen tahribat ve esnafın sıkıntıları üzerinden analiz edildi.

30 mart 2006 günü yaşananların ertesinde hastaneden görüntü almak isteyen bölge gazetelerinin muhabirlerine polis, “Asıl terörist sizsiniz, olaylar sizin yüzünüzden çıktı” dedi. Aynı gün basın emekçisi İlyas Aktaş başından vuruldu ve yaşamını yitirdi. 31 Mart günü hastane önünde cenaze bekleyen bir vatandaşın “Bu çektiklerinizi yayınlamayacaklar, niye çekiyorsunuz?” serzenişi de ana akım televizyon kanallarında hiçbir zaman yayınlanmadı. Göstericilerin tahrip ettiği binalar arasında şehirde bulunan ana akım medya kuruluşlarının binaları da vardı.

Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kadın da olsa, çocuk da olsa gereken yapılacaktır” sözleriyle kamuoyunun dikkatini Diyarbakır Olayları’na çekmesinin ardından; hükümetin yeni bir “Güneydoğu Açılımı” yapmayı düşünmediğini şu sözlerle aktardı: “Demokrasi ve insan hakları konusunda atılacak adımların tümü atıldı, yeni beklenti içinde olanların bunun içini doldurması lazım.”

2006’da henüz Türkiye’de bugünün alternatif medya kanalları yoktu. Sosyal ve dijital medya, yurttaş gazeteciliği gibi mecralar insanların büyük çoğunluğu tarafından bilinmiyordu. Facebook, Twitter ve benzeri alanlar henüz kullanılmıyordu. Dolayısıyla Diyarbakır Olayları ana akım medyanın aktardığı kadarıyla hafızalarda yer etti.

2013 Gezi eylemlerinde Türkiye’nin tanıştığı yurttaş gazeteciliği o yıllarda hayatımızda olsaydı şüphesiz alternatif bilgilere ve bakış açılarına ulaşabilecektik. Öyle ki Gezi eylemleri sırasında geleneksel medyanın takındığı tutum ve suskunluk nedeniyle Diyarbakır Olayları tekrar gündeme geldi, bir çok sosyal tartışma platformlarında ve sokakta duvarlarda “30 yıldır Diyarbakır’ı bu medyadan mı izledik?” sorusu soruldu.
 

Hürriyet

Diyarbakır'da PKK'lıların cenazesinde olay http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=4160330&tarih=2006-03-28
 

CNNTürk

Diyarbakır'da bilanço: Altı ölü

http://www.cnnturk.com/2006/turkiye/03/31/diyarbakirda.bilanco.alti.olu/167287.0/index.html

 

Vatan

Diyarbakır'daki olaylarda ölenlerin sayısı 8'e yükseldi

http://www.gazetevatan.com/diyarbakir-daki-olaylarda-olenlerin-sayisi-8-e-yukseldi-74894-gundem/

 

Deutsche Welle

Diyarbakır'da tansiyon yüksek

http://www.dw.de/diyarbak%C4%B1rda-tansiyon-y%C3%BCksek/a-2522190


NTV

Diyarbakır ve Batman’da hayat normale dönüyor

http://arsiv.ntv.com.tr/news/366934.asp

BBC Türkçe Servisi, olayların başladığı günün iki hafta ardından Kumru Başer’in bir röportajını yayınladı.


http://www.bbc.co.uk/turkish/fooc/story/2006/04/060419_fooc_diyarbakir.shtml