BAĞLANTILI OLAYLAR*

 

Ekim 1963’te “Affet Bizi Renata” başlığı atmıştı Milliyet Türkiye’de tecavüze uğrayıp öldürülen bir Alman kadın için. Nisan 2008’de Sabah Gazetesi “Pippa Bizi Affet” manşetiyle çıktı. Şubat 2015’te Özgecan Aslan için sayısız “Bizi Affet” başlığı atıldı…

Geçen 50 yıllık süre boyunca kadın-erkek eşitliği ve kadının güçlendirilmesi konusundaki bakış açısı bir adım ileri beş adım geri gitmiş bir ülkede yaşıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda zihniyet dönüşümünde varmamız gereken noktaya varmak için bir seferberlik haline ihtiyacımız var. Özellikle uluslararası basının gözü önünde süren davalarda hızlandırılmış cezalar veren; ancak ülke içi, ev içi davalarda erkek şiddetine, haksız iyi hal indirimlerinden şaşmayan, tutarsızlıklarla dolu adalet ve hukuk sisteminin de değişmesi gerekiyor. Ölülerden af dilemekten çok daha fazlasını yapabilmeliyiz...

 

  • Peter ve Renata isimli iki Alman turistin cesedi Gordion gezisi için geldikleri Ankara Polatlı’da Ekim 1963'te Sakarya Nehri yakınlarında bulundu. Önce erkek öldürülmüş, kadın da tecavüz edildikten sonra öldürülmüş ve ayaklarına taş bağlanıp nehre atılmıştı. Kısa zamanda yakalanan ve suçlarını itiraf eden katiller, “Polatlı Canavarları” olarak anıldı ve 17 Nisan 1964’te idam edildiler. O dönemde de köşe yazarları bu olayların turizme vuracağı darbeden bahsetmişlerdi.

 

  • Norveçli Eileen Gullaksen’in cesedi İzmir Balçova Baraj Vadisi’nde 13 Nisan 1999’da bulundu. Romatizma tedavisi için kaplıcaya gelen Gullaksen ormanda yürüyüş yaparken tecavüze uğramış ve öldürülmüştü. Ailenin ısrarlı takibi, İl Jandarma Komutanlığının cinayeti çözmek için özel ekip kurması, bugüne kadar toplam 25 bine yakın kişiyi sorgulaması ve yüzlerce kıl ve kan örneği almasına rağmen katil ya da katiller halen bulunamadı.

         http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13642835.asp

 

  • Pippa Bacca’nın tecavüz edilerek öldürülmesinden sonra, 5 Mayıs 2008 tarihinde üniversite öğrencisi iki Alman kadının Türkiye’deki otostop yolculuğundan ‘sağ salim’ çıkarak Bulgaristan’a geçmesi medya tarafından haber konusu yapıldı.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/iki_alman_kiz_turkiyeyi_sag_salim_gecince_haber_oldu-853019

 

  • Münevver Karabulut’un cesedi, 3 Mart 2009’da İstanbul Etiler’de bir çöp konteynırında bulundu. Başı vücudundan kesilerek ayrılmıştı. Güçlü bir ailenin oğlu olan katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun yakalanması için Karabulut ailesi ve destekçileri büyük bir mücadele vermek zorunda kaldı. Medyanın olaya büyük ilgi göstermesinin de sayesinde katil zanlısı 6 ay sonra teslim oldu. Suçu işlediğinde 17 yaşında olduğu için dava sonucunda 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın “aile de kızına sahip çıksaymış” açıklaması büyük tepki topladı. Cem Garipoğlu 10 Ekim 2014’te kaldığı hapishanede kendisini, asarak öldürdü.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Münevver_Karabulut_cinayeti

 

  • Güney Koreli Kyoungjin H., 12 Mart 2012’de bisiklet turu sırasında Kocaeli'de kamyonuna bindiği şoförün tecavüz girişimine maruz kaldı. Olay aynı kentte kamyon şoförünün tecavüz edip öldürdüğü Pippa Bacca'yı akıllara getirdi.

            http://www.radikal.com.tr/turkiye/2_pippa_bacca_vakasi_son_anda_onlendi-1081833

 

  • Gürcistan’dan Türkiye’ye gelen ve Karadeniz’i yürüyerek geçtikten sonra Ağustos 2013’te Çatalca’ya ulaşan Polonyalı gezi yazarı A.P., burada bir kişinin tecavüzüne uğradı. Jandarmanın 2 gün içinde yakaladığı saldırgan tutuklandı.

http://www.milliyet.com.tr/polonyali-yazara-catalca-da/gundem/detay/1751602/default.htm

 

  • ABD’li Sarai Sierra 12 Ocak 2013’te Türkiye'ye geldi. 22 Ocak'ta dönmesini bekleyen ailesi, Sierra’nın eve dönmemesi üzerine kayıp başvurusu yaptı. Başvurunun ardından başlatılan arama çalışması sonucu Sierra'nın cesedi, iki hafta sonra 2 Şubat'ta, Sarayburnu'ndaki sur kalıntılarının arasında bulundu. Sierra cinsel saldırıya uğramış, öldürülmüş ve gasp edilmişti. Katil zanlısı 17 Mart 2013’te Hatay’da yakalandı ve cinayeti işlediğini itiraf etti. 24 Haziran 2014’te görülen karar duruşmasında sanık "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca, "cinsel saldırı" ve "hırsızlık" suçlarından da toplam 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Haber basında İkinci Pippa Bacca Vakası olarak yer buldu.

         http://www.radikal.com.tr/turkiye/sarai_sierra_cinayetinde_karar-1198654

 

  • 11 Şubat 2015’te Mersin'in Tarsus ilçesinde bindiği minibüsün şoförünün cinsel saldırısına uğrayan ve öldürülen Özgecan Aslan'ın yakılmış cesedi 13 Şubat 2015 günü, suçu beraberindeki iki kişiyle işlediğini itiraf eden Suphi Altındöken’in jandarma ekiplerini olay yerine götürmesiyle bulundu. Olay tüm ülkede büyük yankı yarattı. Kadınların eylemleri ve dayanışma eylemleri günlerce sürdü. Sosyal medyada #sendeanlat etiketi altında binlerce kadın yaşadığı cinsel taciz ve şiddeti paylaştı. Fakat o günden bugüne, 31 Mart 2015’e, kadar en az 31 kadın cinayeti daha işlendi...

         http://bianet.org/konu/ozgecan-aslan

 

*Söz konusu olan kadınlara yönelik cinsel saldırı, tecavüz ve şiddet olduğunda bağlantılı olaylar listesi sonsuzluğa kadar uzayabilecek gibi görünüyordu. Ancak çok küçük bir kısmına bu sayfada yer veriyoruz. Eklemek, düzeltmek, hatırlatmak istedikleriniz için lütfen iletişime geçin. Birlikte kayıt tutalım, hatırlatalım, dönüştürelim.

 

Barış Gelinim Olur musun? projesi

Fotoğraflar thesanat.net adresinden alınmıştır.

Türkiye'den sanatçılar, Pippa Bacca’nın ölümünün 9’uncu yılında ‘Barış Gelinim Olur musun’ projesi kapsamında ‘Pippa’nın duvağını’ taktı.
https://thesanat.net/baris-gelinim-olurmusun/