TECAVÜZ VE CİNAYETLE BİTEN BARIŞ YOLCULUĞU: ‘BARIŞ GELİNİ’ PIPPA BACCA

“Barış Gelini” Pippa Bacca, 2008 yılında Milano’dan başladığı dünya barışı yolculuğunda, Kocaeli’de tecavüze uğradı ve boğularak öldürüldü.

İtalyan sanatçı ve aktivist Giuseppina Pasqualino di Marineo ya da daha çok bilinen adıyla Pippa Bacca, sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile beraber "Barış Gelini" adıyla, dünya barışı için yolculuğuna başladı. 8 Mart 2008’de Milano’dan başlayıp Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin güzergahından Tel-Aviv’de noktalanması planlanan bir yolculuk sırasında Bacca, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyü yakınlarında Ballıkayalar mevkiinde tecavüze uğradı ve ardından boğularak öldürüldü.

En son üzerinde gelinlik ve elinde barış pankartıyla görüldü

Milano’dan İstanbul’a kadar otostopla gelen Pippa Bacca ile Silvia Moro, burada Tel Aviv’de buluşmak üzere ayrıldı. Pippa Bacca, en son olarak üzerinde gelinlik ve elinde barış çağrısı yapan pankartla 31 Mart’ta Gebze D-100 Karayolu’nun Bayramoğlu sapağında görüldükten sonra kendisinden bir daha haber alınamadı.

Polis, yaptığı araştırmalarda 31 Mart’ta Pippa Bacca’yı Gebze Bayramoğlu sapağındaki akaryakıt istasyonundan aracına aldığını belirlediği Murat Karataş’ı aramaya başladı. Birçok suçtan sabıkası bulunan Karataş’ın peşine düşen polis, İtalyan sanatçının cep telefonunu da IMEI numarasından izlemeye aldı. Karataş, kendi sim kartını Pippa Bacca’nın cep telefonuna takınca Tekirdağ taraflarında olduğu tespit edildi, katil kamyonetiyle birlikte ele geçirildi.

Silvia Moro İtalya’ya döndü

Zanlının tecavüz ve cinayet sırasında yanında 2 kişinin daha olduğu öne sürüldü. Ancak polis bu konudaki soruları yanıtsız bıraktı. Polisteki ifadelerinin tamamlanmasının ardından Gebze Adliyesi’ne sevk edilen Murat Karataş, ‘tecavüz’, ‘gasp’, ‘delilleri ortadan kaldırmak’, ‘yakalanmamak amacıyla kasten adam öldürmek’ suçuyla tutuklanarak Gebze Cezaevi’ne gönderildi.

Pippa Bacca ile 8 Mart’ta Milano’dan yola çıkan arkadaşı Silvia Moro ise, arkadaşının kaybolduğu haberini alınca İskenderun’da yolculuğunu yarıda bırakıp İtalya’ya dönmüştü.

Cesedi çalılıkta bulundu

Katil yakalanınca cesedi Gebze’nin Tavşanlı köyüne bağlı Ballıca Mevkii’nde çalılığa attığını söyledi. Polis ormanlık alandaki çalıların arasında İtalyan sanatçının cesedini buldu. İtalyan gazeteler ayrıca Bacca’nın fotoğraf makinesinin katilin aracında bulunduğunu yazdı.

Pippa Bacca’nın cesedi otopsi işlemleri tamamlandıktan sonra ailesine teslim edildi.

Katil müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Pippa Bacca davasının ilk duruşması 7 Ekim 2008 tarihinde yapıldı. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın altıncı duruşmasında feminist kadın hakları savunucuları tarafından yapılan açıklamada, "Pippa Bacca davası sokakların da kadınlar için güvenli olmadığının bir göstergesi. Kadınların güvende olduğu sokaklar istiyoruz" denildi.

Davanın 2009 yılında görülen sekizinci duruşmasında ise sanık Karataş cinayet suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Heyeti takdir hakkını kullanarak verilecek ağırlaştırılmış müebbet cezasında indirim yaparak Karataş’a müebbet hapis cezası verdi.