Ümraniye Cezaevi Olayları - 4 Ocak 1996

ARKA PLAN:

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra cezaevlerine yönelik bir çok operasyon gerçekleştirildi. 1981-1995 yılları arasındaki bu operasyonlarda, ölüm oruçları sebebiyle gerçekleşenler dışında, 50’den fazla tutuklu hayatını kaybetti.

90’ların başında ise cezaevlerinin tümünde görece bir iyileşme gözlendi, 1991’de çıkan ‘Terörle Mücadele Yasası’ ile tahliyeler arttı, cezaevlerinin çoğu tenhalaştı. Fakat kalan mahkumlara yönelik müdahaleler sürüyordu.  

Ocak 1995’e gelindiğinde, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında “Cezaevlerinin tutukluların eğitim kampı olmaktan çıkarılması” kararı alındı, kararın arka planı ise cezaevlerinde artan gerginliklerle anlaşıldı.  

18 Eylül 1995’te, İzmir Buca Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlüler, yaşam koşullarında iyileştirme talep ederek sayım vermemeye başladı. Eylemin 4. gününde özel harekat timi, asker ve gardiyanların operasyonu ile koğuşlara sis, göz yaşartıcı ve bayıltıcı bombalar atılarak girildi. Operasyon sonucunda Yusuf Bağ, Turan Kılıç ve Uğur Sarıaslan isimli 3 tutuklu öldürüldü, 47 kişi yaralandı.

 

ÜMRANİYE CEZAEVİ:  

Buca’da yaşananlardan 3 ay kadar sonra, İstanbul Ümraniye Cezaevi’nde bulunan siyasi tutuklular, görüş haklarının engellenmesini protesto etmeye başladı, bunun üzerine 13 Aralık 1995 günü, polis ve jandarmanın düzenlediği operasyonda 4’ü ağır, 70’den fazla tutuklu yaralandı. Ardından, tutuklular ve cezaevi idaresi arasındaki gerginlik artarak devam etti.

4 Ocak 1996 sabahı gerçekleşen, askerlerin koğuşlara yönelik operasyonunda dövülen 4 tutuklu; Abdülmecid Seçkin, Orhan Özen, Rıza Boybaş, Gültekin Beyhan kaldırıldıkları hastanede öldü, 40 tutuklu yaralandı. Otopsi raporlarında ölüm nedeni, kafatası travmasına bağlı lezyonların neden olduğu beyin kanaması olarak belirtilmişti.

Operasyon sırasında cezaevinde bulunan Akın Olgun, 4 Ocak gününü şöyle anlatıyor:

“Bir sabah arama bahanesiyle koğuşların içine beysbol sopalarıyla, kask ve kalkanlarla giren askerler öfkeli, gergin ve birazdan kopacak fırtınadan haberdar olmalarından dolayı hazırlıklıydılar.  

… Ne olduğunu anlamadığımız bir anda çıkan bir kıvılcım, yüzlerce askerin üstümüze çullanmasıyla katliam fişeklenmişti. Beysbol sopaları bedenlerimize inerken kırılan kemik sesleri, tüm seslerden farklı olarak kulaklarımıza ulaşıyordu.

… Koğuşun tuvaletine önceden gözüne kestirdikleri mahkûmları çeken askerler, dört arkadaşımızın kafatasını sopalarla parçalayarak işlerini tamamlamışlardı. Koğuşun içinde kalanlar ise üst üste istiflenmiş bedenlerini artık hissetmiyorlardı. Ve henüz operasyon bitmemişti. Bu bedenleri ana koridorda karşılıklı sıraya girmiş ve sıranın kendisine gelmesini bekleyen diğer askerler bekliyordu. Koğuştan sürüklenerek çıkartılan tutuklu ve hükümlüler, ara koridorda bekleyen askerlerin önüne atılıyor ve yeniden sopalar havada uçuşuyordu. İçeride bedenleri uyuşan ve artık hiçbir şey hissetmeyen biz tutsaklar için koridordaki fasıl son bir rötuştan başka bir şey değildi…”

 

Operasyonun ardından 20 infaz koruma memuru açığa alındı, yetkililer hakkında başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Dönemin Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Zeki Güngör’ün açıklaması ise "askerler aşırıya kaçtı" oldu. Savcılığın takipsizlik kararına karşı, öldürülen tutukluların yakınlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yaptığı başvuru sonucunda mahkeme, ölümlerle ilgili, orantısız güç kullanımında bulunulduğunu ortaya koyabilecek durumda olmadığını belirterek, devletin sorumluluğu bulunduğuna hükmedilemeyeceği ve 2. maddenin ihlal edilmediği şeklinde karara varmış; ölümlerle ilgili olarak yürütülen soruşturmaların ise, bağımsız organlar tarafından ve sorumluların tespit edilerek cezalandırılmasını sağlayacak biçimde yürütülmediği hükmüne vararak, 2. maddenin usul bakımından ihlal edildiği kararını vermiştir.

 

Metin Göktepe:

Hayatını kaybeden tutukluların 8 Ocak 1996’da Alibeyköy’deki cenaze töreninde gözaltına alınan ve Eyüp Kapalı Spor Salonu’na getirilen yüzlerce kişinin arasında bulunan Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, polislerce dövülerek öldürüldü, bir gün sonra spor salonunun yakınlarında ölü olarak bulundu.

Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar ve Başbakanı Tansu Çiller, Göktepe’nin gözaltına alınmadığını; Eyüp Cumhuriyet Savcısı Erol Canözkan gözaltına alındığını, fakat çay bahçesinde otururken fenalaşarak sandalyeden düştüğünü; İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan spor salonunun duvarından düşerek öldüğünü iddia etti. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise gazetecilere "Cinayeti polis işlemiştir tabirini beğenmiyorum. Hadiseleri kendi sınırları içinde mütalaa etmeliyiz’’ şeklinde bir açıklama yaptı. Adli Tıp Kurumu raporu ise, gözaltında Göktepe’nin baş ve vücut kısımlarına küt cisimlerle çok sayıda darbe vurulduğunu ortaya koyuyordu.

30 duruşma boyunca süren davanın sonunda, 20 Ocak 2000’de, 5 polis ‘kastı aşan şekilde insan öldürmek’ (taksirle) ve ‘faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek’ suçlarından 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, 1 polis ise Yargıtay'ın kararı bozmasından sonra 20 ay hapis ve 5 ay kamu hizmetinden uzaklaştırma cezası aldı. Sanıkların bir kısmı 17 ay cezaevinde kaldı fakat 2000 yılında yürürlüğe giren ve ‘Rahşan Affı’ diye bilinen ‘Şartlı Tahliye ve Ceza Erteleme Yasası’ ile serbest bırakıldı. Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar ve diğer kamu yetkilileri ise yargı önüne çıkarılmadı.

 

Sabancı Cinayeti:

9 Ocak 1996’da Sabancı Center’da Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe’yi öldüren üç Devrimci Halk Kurtuluş Partisi/Cephesi üyesinden birisi olan Mustafa Duyar, 22 Aralık 1996’da pişmanlık düzenlemesinden faydalanmak üzere teslim olduktan sonra verdiği ifadede itiraflarda bulunmuş, 4 Ocak 1996’da Ümraniye Cezaevi’nde meydana gelen olaylardan sonra eylem talimatı geldi. ’Ofiste kim varsa öldürün’ şeklinde haber geldi.” demişti. İtirafların ardından Can Dündar, cinayetin sanığı Duyar’la röportaj yapmak için bakanlıktan izin almış, resmi yazının çıkması geciktiği için Duyar’ın bulunduğu Afyon Cezaevi’ne gidememiş, bu sırada, 15 Şubat 1999’da, ‘Karagümrük Çetesi’ olarak bilinen grubun lideri Nuri Ergin’in talimatıyla Mustafa Duyar öldürülmüştü.

2000 yılının Eylül ayında ise, Uşak Cezaevi’nde çıkan isyanda cezaevinde bulunan Nuri Ergin, koğuşun penceresine çıkarak, "Bu devlet bana Mustafa Duyar'ı öldürttü" diye bağırmış, ardından kardeşi Vedat Ergin, "Veli abiyi, Veli Küçük'ü ara, bizi bilir" demişti.  

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün adı 8 yıl sonra, 1. Ergenekon İddianamesi'nde de, "Hem DHKP-C terör örgütü, hem de Nuriş Çetesi ile koordinasyonu sağladığı" iddialarıyla yer almıştı. İddianamede, ‘Sabancı suikastını gerçekleştiren Mustafa Duyar’ın öldürülmesi talimatını Veli Küçük’ün verdiği, bunun “Mustafa Duyar’ın konuşacağı” şüphesi nedeniyle yapıldığı’ iddiaları yer aldı.  

 

SONRASI:

6 Mayıs 1996’da, dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ağar’ın yayınladığı, ‘Mayıs Genelgesi’ de denilen genelge ile, F Tipi cezaevlerinin temeli atılarak, hücre tipi olarak düzenlenen Eskişehir Cezaevi açıldı ve Marmara bölgesindeki tutuklu ve hükümlülerin buraya sevk edilmesi kararlaştırıldı. Mehmet Ağar’ın bu dönemdeki açıklamaları "Cezaevlerini hizaya getireceğiz." şeklindeydi.

Tutuklular, ‘Tabutluk’ olarak tanımladıkları bu hücre tipi cezaevlerine itiraz ederek, 26 Mayıs 1996’da açlık grevine başladı. 2174 kişinin katıldığı grev, genelgenin geri çekilmemesiyle ölüm orucuna dönüştü. Dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan, "Bunlar daha önce kantinden yiyecek alıp stok yapmışlar gizli gizli yiyorlar." açıklamasında bulundu. 12 tutuklunun hayatını kaybetmesinin ardından genelge geri çekildi.

Mayıs Genelgesi’nin geri çekilmesi de cezaevi politikalarını değiştirmedi. 24 Eylül 1996’da, Diyarbakır Cezaevi’nde gerçekleşen operasyonda 10 tutuklu öldürüldü, 24 tutuklu yaralandı. Otopsi raporlarına göre ölümlerin sebebi işkence idi. Olaylar sebebiyle yargılanan 72 kişiden 62’sine 5’er yıl hapis cezası verildi fakat karar temyiz edildi ve sanıklar tutuklanmadı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, "saldırının vahşi bir eğilim sergileyerek ve canavarca bir hisle meydana geldiğini" belirtti ve kararın bozulmasını istedi. Talebin kabul edilmesini isteyen üye hakim meslekten ihraç edilirken, sanıklar cezasız kaldı.

1999 yılında ise, Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde 80-90 kişilik koğuşlarda 120 kişi kalınması nedeniyle başlayan gerginlik sonucu, tutuklular koğuşu işgal etti. Eylemin 7. günde sağlanan anlaşma ile sonlandırılmasının ardından, 26 Eylül sabahında başlayan ve 10 saat süren operasyonda 10 tutuklu öldürüldü, onlarca tutuklu yaralandı.

Operasyonun amacı kamuoyuna isyanı bastırmak olarak açıklandı. Operasyonu yöneten Ankara İl Jandarma Komutanı Yarbay Ali Öz ile birlikte 160 kişi katliam nedeniyle yargılandı, hepsi beraat etti.

Ali Öz 2007 yılında Trabzon İl Jandarma Komutanı iken, Hrant Dink cinayetinde “hangi marka silahın kullanılacağını altı ay önceden bilip ihbar aldığı halde adım atmamak ve cinayetten sonra da sahte evrak düzenlemek” suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, kararı bozan Yargıtay’ın incelemesiyle birlikte Öz’ün yeniden yargılanması sürerken, davanın ana dava ile birleştirilmesi talebi de reddedildi.

Artan baskıları protesto eden ve mahkemelere gitmeyen siyasi tutuklulara yönelik, 5 Temmuz 2000’de Burdur Cezaevi’nde gerçekleştirilen operasyonda Veli Saçılık adlı tutuklunun kolu, koğuş duvarını kıran dozer tarafından koparıldı, çok sayıda tutuklu yaralandı. Sorumlular hakkında takipsizlik kararı verildi, dozer operatörü yargılandı fakat beraat etti.

Tutukluların F tip cezaevlerine karşı başlattıkları açlık grevi ve ölüm oruçları sebebiyle, 19 Aralık 2000’de 20 cezaevine “Hayata Dönüş” adı verilen operasyon düzenlendi. Operasyonlarda 30 kişi öldürüldü, tutuklu ve hükümlüler F tipi cezaevlerine sevk edildi. Bu süreçte, ölüm oruçlarıyla birlikte 122 kişi hayatını kaybetti.

Dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ölümleri, "askerle çatışmaya girdiler", "kendi aralarındaki çatıştılar" gibi nedenlerle açıkladı. Bilirkişi raporlarında ise silahlı bir direniş olmadığı, koğuşlarda silaha rastlanmadığı ve atışların tümünün dışarıdan içeriye doğru yapıldığı belirtiliyordu. Dönemin başbakanı Bülent Ecevit ise "IMF politikalarını hayata geçirirken sokağa, sokağa hakim olmak için ise cezaevlerine hakim olmalıyız" dedi.

Kimyasal gazlar, bomba, mühimmat, dozerler, iş makineleri ve bazı yerlerde hava desteği ile yapılan ve 3 gün süren operasyona ilişkin davaların bir kısmı zaman aşımından düşerken, bazıları devam ediyor.