Çorum Olayları, 12 Eylül öncesinin siyasi ikliminde, 29 Mayıs ve 4 Temmuz 1980 arasında iki dalga şeklinde yaşandı. 27 Mayıs'ta MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak'ın öldürülmesi ardından başlayan gerginlikler 31 Mayıs'a kadar sürdü. Haziran ayı boyunca ara ara devam eden saldırılar, 4 Temmuz günü "Aleviler cami bombaladı" söylentisinin Cuma namazı bitiminde tüm camilerde aynı anda yayılmasıyla katliama dönüştü.

 

Birinci Olaylar

27 Mayıs 1980’de Gün Sazak’ın öldürülmesinin ardından Çorum’da başlayan ve 29 Mayıs günü sol görüşlü insanların iş yerlerine ve mahallelerine yönelik saldırılara dönüşen olaylar üç gün sürmüştü. Saldırıların katliama dönüşmesi mahallelere kurulan barikatlar ve örgütlü sol kesimin direnişi sayesinde önlenmişti.

 
 
 

İkinci Olaylar

4 Temmuz 1980 günü Çorum’da Cuma namazının hemen bitiminde birçok camide aynı anda “Aleviler Alaaddin Camii’ni bombaladı” söylentisinin yayılmasıyla başlayan ve Alevilere yönelik büyük bir saldırı ve katliama dönüşen süreç. İkinci Olaylara Alevilere yapılan işkenceler ve insanların vahşice öldürülme şekilleri damgasını vurdu. 

 
 
 

Ayrımcılık

Çorum Olayları bir noktada başlayıp bir noktada bitmedi. Anadolu’da Alevilere yönelik katliamların listesi epey kabarık. Alevilere yönelik ayrımcılığın bin yılı aşıp bugüne gelen tarihsel bir arka planı var. 

 
 
 

Bugüne Yansıyanlar

Çorum Olayları’nın etkisi bugün nasıl hissediliyor? Olaylara tanık olup ya da  saldırıların mağduru olup bugün halen Çorum’da yaşayanların gözünden bugünkü durum...

 

 

Çorum Olayları hakkında ayrıntılı bilgi için 29 Mayıs ve 4 Temmuz takvim yapraklarını inceleyebilirsiniz.