Farklı alanlarda ve temalarda internet üzerinden erişilebilecek tanıklıkların bir listesi.

      

BIANET

http://bianet.org/bianet/siyaset/160590-90-larin-hak-mucadeleleri-ne-baslarken Bianet’ten 90’ların hak mücadeleleri konusunda tanıklıkların da bulunduğu bir yazı dizisi. Nadire Mater’in bu yazı dizisine giriş niteliğindeki yazısının altında tüm dizinin bağlantılarını bulabilirsiniz.

CİZRELİ ÇOCUKLAR

http://cizredenbarisinsesi.blogspot.com.tr  2015’in Aralık ayında Cizre’deki öğretmenler tarafından açılan bu blogda, Eylül 2015’ten bu yana çeşitli aralıklarla sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçede yaşayan çocukların renklerinin ve kelimelerinin tanıklığını bulabilirsiniz.

EKŞİ SÖZLÜK

https://eksisozluk.com/ 1999 yılından beri yazarlarının internet kullanıcıları olduğu katılımcı bir sözlük olarak var Ekşi Sözlük. Sadece kelimeler sözlüğü değil, kavramlar, olaylar, kişiler üzerine de bilgi barındırıyor. İçindeki onbinlerce entry arasında olay başlıkları altında tanıklık paylaşılması sık rastlanan bir durum.

JİNEKOLOJİK ŞİDDET

https://jinekolojiksiddet.wordpress.com/anasayfa/ “Jinekolog muayenesi biz kadınlar için bazen gerilim filmlerini aratmayacak kıvamda oluyor. Sebepleri sıralamaya kalksak buradan ilk jinekolog koltuğuna yol olur. O koltuk da aslında ayrı bir hikayedir ya neyse… Neden “Jinekolojik Şiddet” dedik? Çünkü biz çoğunluğu genç kadınlar olmak üzere jinekolog muayenelerimizden çoğunlukla memnun ayrılmadık. Aktif cinsel hayatımız değil, evli olup olmamamız sorgulandı. Sorular standart olmaktan çok uzak, doktorumuzun kendi değer yargılarında biçimlendi. Kimimiz yahut çoğumuz şiddetin en az kaale alınanını, “sembolik şiddet”i iliklerine kadar hissetti. Fiziksel şiddet kadar görünmeyen, çok ayırdına varılamayan bir şiddetti yaşadığımız, pek de dillendirmediğimiz… İşte tam da bu yüzden bizim hikayelerimiz önemli… Kadınların kendi hikayelerini kendi ağzından anlatması…”

TÜRKİYE'DEN ŞİDDET HİKAYELERİ

www.siddethikayeleri.com “Türkiye’den Şiddet Hikayeleri çalışması, ancak rakamlarla ifade edilen, şiddet aktörlerinin çoğu zaman hoş görüldüğü ya da şiddet eyleminden çok şiddet aktörlerinin onu meşrulaştırmaya yarayan bahaneleriyle tartışılan ve nihayet şiddet mağduriyetini oluşturan süreçlerin, değer ve normlar ile geleceğe dair projeksiyonların es geçildiği bir düzlemde, şiddet mağdurlarının varlıklarını ifade etmesini sağlayacak bir zemin oluşturma amacını taşımaktadır.”

ZORLA KAYBETMELER

http://www.zorlakaybetmeler.org Hakikat Adalet Hafıza Merkezi tarafından hazırlanan bu veritabanında, zorla kaybedilenlerin verilerinin yanı sıra, bu kişilerin kişisel öyküleri ve zorla kaybedilenlerin yakınlarının tanıklıklarını anlattıkları videolar bulunuyor.

AMERİKAN YAHUDİ SOYKIRIM MÜZESİ

http://www.ushmm.org/outreach/tr/media_list.php?MediaType=oh  Sayfada, Avrupa’daki Yahudilere yönelik şiddet ve soykırımdan hayatta kalmayı başaranların tanıklıklarını paylaştıkları videolar ve bu videoların deşifrelerine erişilebilir. Tüm görüşmeler Yahudilerin yaşadıkları ülkelerin dillerine de çevrildiğinden ilgili sayfada tanıklıkların deşifrelerinin Türkçe tercümelerine de erişebilir.  

10 EKİM ANKARA KATLİAMI

http://101015ankara.org/ P24 ve K24 bünyesinde bir araya gelen yazar ve gazetecilerin hazırladığı bu siteden, 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde Emek ve Demokrasi Platformu tarafından gerçekleştirilen Barış mitingi sırasında düzenlenen bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden 100’den fazla insanın yaşam öykülerine ve yakınlarının tanıklarına erişilebilir.

FİLİSTİN'DE YAŞAM

http://interactive.aljazeera.com/ajt/PalestineRemix/ Filistin hakkında çok sayıda belgesele ulaşılabilen sitede, filmleri izlemenin yanında bu filmlerdeki farklı bölümler bir araya getirilerek özgün yapımlar üretilebilir.

AFRİKALI TÜRKLER

http://www.afroturks.org/  Türkiye'deki Afrika kökenli yurttaşların yaşam deneyimlerinin kaydedilerek görünür kılınmalarını amaçlayan sözlü tarih projesi Tarih Vakfı tarafından gerçekleştirilmiş.  

BELLEKLERDEKİ İSTANBUL

http://www.belleklerdekiistanbul.org/ Tarih Vakfı tarafından yürütlen “Belleklerdeki İstanbul” adlı proje sözlü tarih/tarih ile bellek/kent birlikteliklerini oluşturarak araştırmacıları, öğrencileri, öğretmenleri, tarihe meraklıları ve tüm İstanbulluları sözlü tarih çalışmalarına özendirmeyi hedefliyor.