KADINA YÖNELİK ERKEK ŞİDDETİ

Kadınları korunmaya muhtaç varlıklar olarak görmeye, kadın-erkek eşitliğine inanmamaya, erkeğin kadın üzerindeki gücünü-iktidarını-taciz/tecavüz etme hakkı olduğunu hissetmeye/hissettirmeye, erkek egemen ilişkileri masumlaştırmaya, tacizciyi/tecavüzcüyü/katili değil kadını sorgulamaya, devlet politikalarını, medyayı sorgulamamaya, bireyler ve toplum olarak devam ettikçe, kadına yönelik erkek şiddeti ve kadın cinayetleri de devam ediyor. Kadına yönelik erkek şiddetinin, kadın cinayetlerinin ortak noktalarını bunlar oluşturuyor, tüm erkek şiddeti, kadın cinayetleri birbiriyle bağlantılı, birbirinden ayrılamaz duruma geliyor. Aşağıdaki linklerden, son yıllardaki kadına yönelik erkek şiddetinin çetelesine ulaşabilirsiniz.

Bunun yanında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ise 2014 yılında, Bakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından ilki 2008 yılında yapılan ‘Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması’ sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmadı. Kararın nedeni ise “Çünkü soru almak istemiyoruz” şeklinde açıklandı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Verileri: http://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/veriler/All

Bianet’in 2009’dan Günümüze Erkek Şiddeti Çetelesi: http://bianet.org/kadin/bianet/133354-bianet-siddet-taciz-tecavuz-cetelesi-tutuyor

Ölen Kadınlar için Dijital Anıt: http://anitsayac.com

 

ŞİDDETE UĞRARSAM NE YAPMALIYIM?

http://www.kadindayanismavakfi.org.tr/siddete-maruz-kaldiginda

https://www.morcati.org.tr/tr/ana-sayfa/8-mor-cati-kadin-siginagi-vakfi/3-siddete-ugradiginizda

http://bianet.org/kadin/insan-haklari/142761-siddete-ugrarsam-ne-yapmaliyim

http://bianet.org/kadin/kadin/101158-siddete-ugrarsaniz-arayin

http://issuu.com/kadincinayetlerinidurduracagiz/docs/brosur_site_24092013/44?e=0/6229709