Hafıza Kaydı; toplumsal bellek, geçmişle hesaplaşma, tarihle yüzleşme, toplumsal diyalog, uzlaşma, iyileşme ve barış konusunda adım atmak isteyen insanlar tarafından başlatılan bir açık platform.

Sessiz kalmak, görmezden gelmek istemeyen; umursayan, hatırlayan, dert edinen, varoluşlarının sorumluluğunu üstlenmeye hazır herkesin alanı. Farkındalık yaratmak, bilgiyle güçlenmek, kolektif bilinci beslemek konusunda harekete geçmek isteyenlerin girişimi.  

Açık ve güvenilir bilginin, kolektif olarak üretilen içeriklerin herkese "dokunacağını", sağa sola dağılmış küçük parçaları bir araya yaratıcı şekillerde getirmenin, bütünün resmiyle yüzleşmek konusunda cesaret verebileceğine inananların işi.

Bilgiye sahip olan ve onu yoğurup sanatsal, kurgusal veya belgesel bir iletişim aracı haline getirecek herkesle beraber içerik oluşturma derdinde olan bir çalışma.

Hafıza Kaydı, ortak hikayeleri herkesle paylaşmaya çalışacak.

İnanıyoruz ki bu hikayeler, paylaşıldıkça, anlatıldıkça, dinlendikçe zenginleşip derinleşecek. Çok boyutlu, çok taraflı, çok insancıl, olabildiğince evrensel ve bilgiye dayanan bir hikaye olması ve hakikate olabildiği kadar yakın olması en büyük öncelik olacak. Bağlantılara, boşluklara, aynı kalanlara ve hep tekrar edenlere özellikle işaret edecek.

Toplumsal barış ihtimalini zayıflatan vicdan yükleriyle, inkarla, ihmalle yüzleşmeye var mısınız?

TAKVİM YAPRAKLARI

29 Mayıs - 4 Temmuz

Çorum Olayları, 12 Eylül öncesinin siyasi ikliminde, 29 Mayıs ve 4 Temmuz 1980 tarihleri arasında iki dalga şeklinde yaşandı. 27 Mayıs’ta MHP Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak’ın öldürülmesi ardından başlayan gerginlikler 31 Mayıs’a kadar sürdü. Haziran ayı boyunca ara ara devam eden saldırılar, 3 Temmuz günü “Aleviler cami bombaladı” senaryosuyla tekrar alevlendi. 

Çorum Olayları 57 kişinin canına mal oldu. Yüzlerce kişi yaralandı. Alevi mahallelerindeki direniş daha fazla insanın hayatını kaybetmesine engel oldu. Çorum’da aynı mahallelerde oturan Alevi ve Sünniler, kendi mezheplerinden insanların yaşadığı mahallelere taşınıp; evlerini, iş yerlerini haraç mezat satmak zorunda kaldılar. Bugün Alevi ve Sünnilerin oturduğu yerler arasındaki bölgesel ayrışma devam ediyor. Adeta iki Çorum var.

31 Mart

2006 Diyarbakır Olayları. Newrozda barış mesajlarına odaklanılmışken 24 Mart günü, Muş Şenyayla bölgesinde ordunun düzenlediği operasyonda 14 gerilla öldürüldü. Cenazeleri almaya giden aileler cesetlerin tanınmayacak derecede yanmış olduğunu söylediler...

Pippa Bacca. Mart 2008’de “Barış Gelini” projesi için, giydiği beyaz gelinlikle yola çıktı. 31 Mart günü Kocaeli'nin Gebze İlçesi'ne gelen Pippa, İtalya'daki yakınlarıyla yaptığı telefon görüşmesinin ardından ortadan kayboldu...

2 Şubat

Zümrüt Apartmanı, Konya'da 2 Şubat 2004'te herhangi bir dış etken veya bir afet gerçekleşmeden, durup dururken çöktü. 92 kişinin öldüğü facia; projelendirmeden imalata, imalattan kullanıma bir dizi ihmal ve suistimalin sonucunda gerçekleşti. Zümrüt'ün sorumluları ile ilgili halen birçok iddia var ancak öne çıkan birkaç isme verilen cezalar aylarla sınırlı kaldı ve belediye, bakanlık gibi kurumların faciayla ilişkisi ödenen tazminatlardan öteye geçmedi.

Nihayetinde hisselerini kurdukları kooperatifte bir araya getiren "Zümrützedeler", belediyeyle görüşmelerden gene sonuç alamayınca, bir müteahhitlik firmasıyla anlaşarak, apartmanın eski yerine bir bina inşa ettirmeye karar veriyorlar. Bugün,  Zümrüt'ün eskiden bulunduğu yerde yeni bir bina inşa ediliyor.

4 Ocak

Ümraniye Cezaevi Olayları, siyasi tutukluların, görüş haklarının engellenmesini protesto etmesiyle başladı. Bunun üzerine 13 Aralık 1995 günü, polis ve jandarmanın düzenlediği operasyonda 4’ü ağır, 70’den fazla tutuklu yaralandı. Ardından, tutuklular ve cezaevi idaresi arasındaki gerginlik artarak devam etti.

Büyük Madenci Yürüyüşü, 1990 yılında, kamu sektöründe birçok toplu iş sözleşmelerinin imzalanacağı yılda, sendikalar ve hükümet ücretler konusunda anlaşmazlığa düşmesini takip eden olayların sonucudur. 
"Arabalarımızı engellediler. Arabayla gidemiyoruz. Ama ayaklarımız var. Yürüyeceğiz" söylemleriyle, yaklaşık 100 bin kişi Ankara'ya yürüyecektir.

Ruhi Kılıçkıran Cinayeti, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi olan Ruhi Kılıçkıran, 4 Ocak 1968’de Site Öğrenci Yurdu kantininde çıkan kavgada vurularak öldürüldü. Kılıçkıran, Türkiye'de öldürülen ilk ülkücü olarak anılmaktadır.

BİZ KİMİZ?

Hafıza Kaydı; bellek, geçmişle hesaplaşma, tarihle yüzleşme, toplumsal diyalog, uzlaşma, iyileşme ve barış konusunda adım atmak isteyen insanlar tarafından başlatılan bir girişim. Bizler, bellek çalışmaları alanında bilgi gönüllülüğünü ve açık bilgi aktivizmini güçlendirmek için bir araya geldik. Birbirimizle Gezi sonrasında, forumlarda, koordinasyon toplantılarında, yurttaş gazeteciliği ağlarında tanıştık. Bu konularda büyük emekler veren diğer oluşumlar, sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerin ürettikleri işler, yürüttükleri tartışmalardan çok şey öğrendik, öğrenmeye de devam ediyoruz.