REFERANSLAR NEDEN VAR?

Referanslar içerik tipinde,  konuyla ilgili kitap ve makalelerin listelerinin tam künyelerinin çıkartılması ve kaynakça formatında yayınlanması sağlanıyor. Olaya/dosyaya ilişkin referansların yayınlanma amaçları:

1- Konu üzerine araştırma yapılmasını ve genel anlamda kaynağından bilgi edinme pratiklerini teşvik etmek.

2- Konu/olay üzerine araştırma yapanlara zaman kazandırmak.

3- Üretilen içerikler için yararlanılan kaynakçayı paylaşmak, yazılanlara referans vermek.

4- Yazılanın ötesinde bu alanda üretilen literatüre ve konuya/olaya dair erişilemeyen derinliklere işaret etmek.

5- Uzun dönemde, tüm kaynakçaları EndNote, Zotero gibi dijital platformlar üzerinden herkesle kolayca paylaşılabilir hale getirmek.

6- Uzun dönemde Hafıza Kaydı takipçilerinin erişilmesi zor, az bilinen ya da atlanan kaynakları Hafıza Kaydı'na iletiyor olmasını sağlamak.

 

NASIL YAPILIYOR?

Konuyla ilgili kaynakça taraması ilk aşamada internet üzerinden yapılıyor. Google üzerinden konu başlığı ile yapılan taramalarda çıkan kaynakça not ediliyor.

İkinci aşamada üniversite kütüphanelerinin web siteleri kullanılıyor. Burada yapılan kaynak arama sorguları sonucu çıkan kaynaklar da not ediliyor.

Üçüncü aşamada bir üniversite kütüphanesine bizzat gidiliyor, daha önce not edilen kaynakların bulunduğu raflara gidilip, kaynaklar elden geçiriliyor. İçerikleri daha detaylı inceleniyor ve konuyla ilgili nitelikleri netleştirilmiş oluyor. Bu aşamada ayrıca rafta kitabın yakınında bulunan (dolayısıyla aynı tasnif kriterleri içinde yer alan) konuyla ilgisi muhtemel kaynaklar da gözden geçirilmiş oluyor.

Dördüncü aşamada üniversitelerin üye olduğu ANKOS gibi akademik ağlar üzerinden dijital makale ve dergi veritabanları taranıyor ve konuyla ilgili makalelere ulaşılıyor.

Beşinci aşamada not edilen tüm kaynakçanın belli bir kaynak gösterme stil rehberine uygun olarak künyesi çıkartılarak bir referanslar listesi oluşturuluyor. Hafıza Kaydı, kaynak gösterme stilinde kendi melez sistemini yaratmış durumda ancak insanlar için kaynağın tam isminin yanı sıra; nerede, ne zaman, kim tarafından hazırlandığı ve basıldığı gibi erişimi kolaylaştıracak bilgilerin kolayca okunabilir ve anlaşılabilir olması temel ölçüt.

Son aşamada da bu liste www.hafizakaydi.org sitesi üzerinden paylaşılıyor.

Sonuç olarak bu içerik tipi ile, konu bazlı olarak literatürün eksikliği ya da boşlukları ortaya çıkabildiği gibi şişkinliği de ortaya çıkabiliyor. Belli alanda çalışan akademisyen/araştırmacı/gazetecilere dair bir bilgi de toplanmış olduğundan, uzmanlık alanlarına göre hafıza alanında çalışanların kategorizasyonu mümkün hale geliyor. “Bilmiyorsan aç bir şeyler oku” demeyi kolaylaştıracak malzeme hazır hale getirilmiş oluyor.