NEDEN SÖZLÜK? 

Ele alınan olaylara dair içerikler üretilirken pek çok kilit sözcük ve kavram kullanılıyor, bazı kavramlar tüm içerik üretim sürecine referans oluyor. Dosya oluşturma aşamasında bazen bir kelime üzerine uzun süreler tartışılıyor, bazense mutabık olunduğu varsayılan kavramların herkes için başka bir anlamı olduğu fark ediliyor. Bir içerik tipi olarak sözlük, Hafıza Kaydı’nın kendi kaydını tuttuğu bu dosya hazırlanırken ortaya çıktı ve tüm üretim süreçlerine ve içerik tiplerine çerçeve çizen kelimeler üzerine düşünme ve onları Hafıza Kaydı cümleleriyle tanımlama ihtiyacına yanıt oldu. 

Sözlük içeriği, oluşturulan tanımlar ile geçmişle hesaplaşma ve yüzleşme konusunda adım atmak isteyen herkesin katılacağı bir tartışma zemini yaratmayı hedefliyor. Toplumsal bellek alanında çalışan ve üretenlerin kullandığı kelimeleri tarihsel bağlamını da göz önüne alarak yeniden keşfetmenin, kavramların birbiriyle ilişkisini düşünmenin yolunu açmayı amaç ediniyor.

NASIL YAPILIYOR?

Bu satırlara yansıyan yöntem, bu dosya hazırlanırken biraz da kendiliğinden oluştu ve gelecekte ele alınan dosyalar için işleyecek süreçte muhakkak değişiklikler olacak. Şimdilik:

  • Hafıza Kaydı’nın kendini tanımladığı metinlerdeki kavramlar listelendi.

  • Listedeki kelimelerin bir kısmı seçildi, Hafıza Kaydı gözünden ilk tanımlar yazıldı ve tartışıldı.

  • Bir noktasında ortaklaşılabilen tanımlar yayınlandı.

 

Sözlük kelimelerini tartışmaya açabilmek için farklı yöntemler kullanılıyor olacak. Önereceğiniz yöntemler varsa, sağ üst köşedeki yeşil "bize ulaşın" kutusu üzerinden not iletebilirsiniz.