Ruhi Kılıçkıran Cinayeti - 4 Ocak 1968

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ruhi Kılıçkıran, 4 Ocak 1968’de Site Öğrenci Yurdu kantininde çıkan kavgada vurularak öldürüldü. Kılıçkıran, Ülkücü hareket içerisinde ‘Türk-İslâm davası için verilen ilk ülkücü şehit’ olarak anılmakta, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, adına üniversite öğrencilerine “Ruhi Kılıçkıran Ulaşım Bursu” vermektedir.

Ruhi Kılıçkıran 1946 yılında Osmaniye’de dünyaya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra, 1966’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne başlamıştır.

 

Konuyla ilgili herhangi bir dava açılıp açılmadığı veya sonuçları hakkında, internet üzerinde ve ulaşılabilen kaynaklarda bir bilgiye ulaşılamamıştır. Araştırmalar devam etmektedir. Bu konuda bilgi sahibi iseniz kaydihafiza@gmail.com adresinden bize ulaşabilirsiniz. 

ÜLKÜCÜ HAREKETİN İLK KAYBI: RUHİ KILIÇKIRAN

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Ruhi Kılıçkıran, 4 Ocak 1968’de Ankara Site Talebe Yurdu kantininde vurularak hayatını kaybetti. Kılıçkıran, Ülkücü hareket içerisindeki ‘ilk şehit’ olarak anılıyor.

1946 yılında Osmaniye'de dünyaya gelen Ruhi Kılıçkıran, 1966'da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne kayıt oldu. Ülkücü harekete ne zaman dahil olduğu bilinmese de, üniversitede okuduğu sürede "Türk-İslam Devası"nın içinde yer aldığı söyleniyor.

Yurt kantininde vuruldu

Sıtkı Keskin’in ‘Üniversite ve Köy’ dergisinin Ocak 1968’deki sayısında kaleme aldığı yazıya göre olay, Ramazan ayına denk gelen 4 Ocak 1968 akşamında yaşandı. Site Talebe Yurdu’nun kantinine gelen bir öğrencinin dini reddeden söylemlerde bulunması üzerine,  öğrenciler arasında tartışma çıktı. İki öğrencinin tabancayla ateş etmesi üzerine Kılıçkıran sırtından vuruldu. Hastaneye kaldırılan Kılıçkıran, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

İki kardeşin silah çektiği iddia edildi

Silahlardan birini ateşleyen kişinin, bir önceki senenin Yurt Talebe Başkanlığı’nı yapan Zülküf Şahin olduğu, Kılıçkıran’ı vuran kişinin ise Şahin’in üvey kardeşi olduğu iddia edildi.

Dönemin gazetelerinde yer almadı

Kılıçkıran’ın öldürülmesine ilişkin, dönemin sağ görüşlü gazetelerinde dahi bir haber ya da herhangi adli işleme dair bir bilgiye rastlanmıyor. Kılıçkıran adına bir de Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından verilen ulaşım bursu bulunuyor.

(Hergün, Milliyet, Tercüman gazetelerinin 4-5-6 Ocak 1968 nüshaları incelenerek hazırlanmıştır.)

Ruhi Kılıçkıran'ın öldürülmesine dair 3 gazetenin hiçbirinde haber yapılmamıştır. Belki de o dönemde ülkücü hareket henüz yeni yeni yükseldiği için, Ruhi Kılıçkıran'ın öldürülmesinin Milliyet, Tercüman gibi gazetelerde yer bulmayışı anlaşılabilir. Ancak ülkücü harekete yakınlığıyla bilinen Hergün gazetesinde haber yapılmayışı anlamlandırılamamıştır.

Olanı hatırlamak ve hatırlatmak; sokağa çıkmak isteyenlere hafıza tasarımları...

Tasarımları baskı boyutunda indirmek için "buraya" tıklayabilirsiniz.

Referanslar

  • Keskin, Sıtkı. “Ülkücü Hareketin İlk Şehidi Ruhi Kılıçkıran” Üniversite ve Köy Dergisi, Yıl 3, Sayı, 8 Ocak 1968. Ankara Üniversitesi Köycülük Derneği. Kaynağın bir kısmına ulaşmak için tıklayınız.
  • Yıldız, Lütfi. Kar Hüznünde Giden Yiğit. Mersin: Alptürk Yayınları, 1998.
  • Yıldız, Lütfi. Destanlaşan Ülkücü Hareket (15 cilt). İstanbul: Hamle Basın Yayın, 2002.